Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3508 din data: 03-02-2011 pusa de Costea Dacian Ovidiu : · Bună ziua,
revin cu o precizare legată de întrebarea mea cu numărul 3476, precizasem blocul 9 dar este vorba de fapt despre blocul 7 unde este amenajat culcușul pentru câinii comunitari însă întrebarea rămâne valabilă, cine este operatorul care ridică câinii comunitari, ce obligații contractuale are prin respectivul contract de prestări servici care nu este de găsit și când are de gând să facă ceva și în privința câinilor din acea zonă, sau chiar trebuie să ajungem la știri cum a fost cazul în București cu femeia sfâșiată de câinii comunitari. În acest caz, dacă se întâmplă ceva asemănător și la noi, a cui va fi responsabilitatea având în vedere că ați fost anunțați despre problemă? Și când am să primesc un răspuns având în vedere că deja există un răspuns pentru întrebarea cu numărul 3478 care cred că a ajuns după întrebarea mea.
Vă mulțumesc.
Intrebarea nr. 3487 din data: 25-01-2011 pusa de Dumitrean Aurel : · In cartierul Parneava gunoiul este ridicat martea si vinerea. De doua ori pe saptamana, circulatia cu autoturismele este ingreunata in acest cartier, deoarece domnii de la salubritate inteleg sa-si faca datoria aruncand pur si simplu tomberoanele goale. Acestea ori se gasesc rasturnate, ori sunt lasate in sosea, autoturismele facand un adevarat slalom printre tomberoane. Si fereasca sfantul sa le ceri socoteala pentru acest comportament domnilor angajati ai salubritatii! Si eu, care credeam ca acest comportament a luat sfarsit!
Reclamatia, intemeiata de altfel, poate fi verificata in zilele de marti si vineri
Intrebarea nr. 3484 din data: 24-01-2011 pusa de Nagy Rozalia : · Va rog sa aveti in vedere toaletarea teilor de pe b-dul Vasile Milea din dreptul casei situata pe colt cu N.Grigorescu nr.7, a caror crengi au juns la gard,balcon si catargul cu corp de iluminat punand in pericol integritatea acestora.Mintionez ca sunt proprietara vilei situata pe str.N.Grigorescu nr.7.Va multumesc.
Intrebarea nr. 3499 din data: 22-01-2011 pusa de Serban Codrin Calin : · ptr ca sansela sa-mi cumper o locuinta sunt sub 1%, am urmatoarea intrebare: CUM intru in posesia unui teren inundabil si actele necesare ptr obtinerea lui? va multumesc si va doresc numai bine.
Intrebarea nr. 3483 din data: 20-01-2011 pusa de Gabi R. : · Buna ziua, as vrea sa fac o sesizare cu privire la niste indicatoarele de pa Calea Aurel Vlaicu in intersectia Fortuna pe directia de iesire din oras (iesire din tara !). Cum este posibil ca intre 2 indicatoare de Oprirea interzisa este si una de Parcare. Astfel din 3 benzi, circulatia este strangulata pe o singura banda si asta blocata de multe ori de cei care parcheaza, sau vor sa iasa din parcarea neregulamentara pana in fata semaforului.
Va multumesc anticipat.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3508 din data: 03-02-2011 pusa de Costea Dacian Ovidiu : · Bună ziua,
revin cu o precizare legată de întrebarea mea cu numărul 3476, precizasem blocul 9 dar este vorba de fapt despre blocul 7 unde este amenajat culcușul pentru câinii comunitari însă întrebarea rămâne valabilă, cine este operatorul care ridică câinii comunitari, ce obligații contractuale are prin respectivul contract de prestări servici care nu este de găsit și când are de gând să facă ceva și în privința câinilor din acea zonă, sau chiar trebuie să ajungem la știri cum a fost cazul în București cu femeia sfâșiată de câinii comunitari. În acest caz, dacă se întâmplă ceva asemănător și la noi, a cui va fi responsabilitatea având în vedere că ați fost anunțați despre problemă? Și când am să primesc un răspuns având în vedere că deja există un răspuns pentru întrebarea cu numărul 3478 care cred că a ajuns după întrebarea mea.
Vă mulțumesc.
|
Raspuns din data de 18-02-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In cursul lunii ianuarie 2011, operatorul specializat care presteaza serviciile de gestioare a cainilor fara stapan, a efectuat la solicitarea Primariei Municipiului Arad actiuni de prindere a cainilor fara stapan in zona indicata, operatorul raportand prinderea si adapostirea in cursul ultimei actiuni organizate, a cinci caini fara stapan.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3487 din data: 25-01-2011 pusa de Dumitrean Aurel : · In cartierul Parneava gunoiul este ridicat martea si vinerea. De doua ori pe saptamana, circulatia cu autoturismele este ingreunata in acest cartier, deoarece domnii de la salubritate inteleg sa-si faca datoria aruncand pur si simplu tomberoanele goale. Acestea ori se gasesc rasturnate, ori sunt lasate in sosea, autoturismele facand un adevarat slalom printre tomberoane. Si fereasca sfantul sa le ceri socoteala pentru acest comportament domnilor angajati ai salubritatii! Si eu, care credeam ca acest comportament a luat sfarsit!
Reclamatia, intemeiata de altfel, poate fi verificata in zilele de marti si vineri
|
Raspuns din data de 17-03-2011 : Stimate domn,
Urmare a sesizarii dumneavoastra va transmitem ca s-a efectuat in mod repetat verificari inopinate privind modul de prestare a serviciului de salubrizare menajera pe strada dumneavoastra, in zilele programate pentru colectarea si nu s-a constatat manifestarea comportamentului descris in sesizare.
Cu toate acestea am transmis operatorului de salubrizare sa instruiasca personalul muncitor cu privire la necesitatea unui comportament civilizat in exercitarea serviciului.
Serviciul Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3484 din data: 24-01-2011 pusa de Nagy Rozalia : · Va rog sa aveti in vedere toaletarea teilor de pe b-dul Vasile Milea din dreptul casei situata pe colt cu N.Grigorescu nr.7, a caror crengi au juns la gard,balcon si catargul cu corp de iluminat punand in pericol integritatea acestora.Mintionez ca sunt proprietara vilei situata pe str.N.Grigorescu nr.7.Va multumesc.
|
Raspuns din data de 09-02-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam faptul ca lucrarea de toaletare a arborilor care fac obiectul adresei dumneavoastra va fi efectuata in cursul lunii februarie 2011 de catre operatorul specializat in spatii verzi.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3499 din data: 22-01-2011 pusa de Serban Codrin Calin : · ptr ca sansela sa-mi cumper o locuinta sunt sub 1%, am urmatoarea intrebare: CUM intru in posesia unui teren inundabil si actele necesare ptr obtinerea lui? va multumesc si va doresc numai bine.
|
Raspuns din data de 08-02-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In conformitate cu prevederile art. 13 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - republicata - "Terenurile apartinand domeniului privat al statului sau unitatilor administrativ - teritoriale, destinate executarii de constructii, pot fi concesionate prin licitatie publica in conditiile respectarii documentatiilor de urbanism si amenajare a teritoriului, aprobate potrivit prezentei legi, si realizarii de catre concesionar a constructiei."
De asemenea, va informam ca in situatia in care solicitarea dumneavoastra se refera la zona Insula Mures, terenurile, domeniu public al municipiului Arad neocupate de constructii au destinatie de amenajari spatii publice, inclusiv teren de sport.
Avand in vedere prevederile Legii nr. 10 din 14.02.2001 - privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, cu modificarile si completarile ulterioare si ale Legii nr. 247 din 19 iulie 2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, in prezent este suspendata orice vanzare sau concesionare de terenuri, situate in zonele de locuinte.
Fata de cele de mai sus, solicitarea dumneavoastra nu poate fi solutionata in mod favorabil.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3483 din data: 20-01-2011 pusa de Gabi R. : · Buna ziua, as vrea sa fac o sesizare cu privire la niste indicatoarele de pa Calea Aurel Vlaicu in intersectia Fortuna pe directia de iesire din oras (iesire din tara !). Cum este posibil ca intre 2 indicatoare de Oprirea interzisa este si una de Parcare. Astfel din 3 benzi, circulatia este strangulata pe o singura banda si asta blocata de multe ori de cei care parcheaza, sau vor sa iasa din parcarea neregulamentara pana in fata semaforului.
Va multumesc anticipat.
|
Raspuns din data de 07-02-2011 : Simate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Sesizarea dumneavoastra a fost transmisa SC UTI TRAFFIC MANAGEMENT SRL pentru solutionare, aceasta realizandu-se prin demontarea indicatorului rutier "OPRIREA INTERZISA" care se afla intre cele doua indicatoare de parcare.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|